Sprzęt winiarski

Share

Refraktometr

Przed rozpoczęciem fermentacji należy przygotować nastaw. Jednym z podstawowych kroków tego procesu jest pomiar zawartości cukru w moszczu. Istnieje kilka sposobów na wykonanie tego badania. Jednak jak wynika z naszego doświadczenia jednym z najprostszych i najskuteczniejszych jest pomiar cukru przy użyciu refraktometru.
Czym jest refraktometr? Najogólniej jest to przyrząd do badania współczynników załamania światła najczęściej w cieczy. Współczynnik ten zależy od gęstości cieczy, a ta z kolei uzależniona jest od zawartości cukru. Upraszczając, przy różnej zawartości cukru w cieczy światło przechodzące przez nią załamywane jest pod innym kątem. To właśnie ta cecha pozwala na pomiar zawartości cukru za pomocą refraktometru.

W winiarstwie najczęściej wykorzystywane są refraktometry tzw. „kieszonkowe”. Składają się one z pryzmatów, soczewek i skali. Bardziej zaawansowane egzemplarze posiadają dodatkowo możliwość regulacji skali oraz kompensację temperatury. Pomiar wykonuje się poprzez naniesienie badanej cieczy na klapkę oraz skierowanie pryzmatu w stronę źródła światła. Kolejnym krokiem jest spojrzenie w okular, gdzie na skali można odczytać wynik badania. Promienie przechodząc przez pryzmaty oraz ciecz załamywane są pod kątem zależnym od cieczy. Następnie dzięki soczewkom, w odpowiedniej formie zostają wyświetlane na skali.
Wybierając refraktometr warto zwrócić uwagę na możliwość kompensacji temperatury. Dzięki niej pomiary nie zostają obarczone błędem wynikającym z temperatury otoczenia. Refraktometry posiadają skale w różnych jednostkach. Mogą to być Brix, Balling, Plato, Oe, Bé jak i procenty. Warto więc przed zakupem refraktometru wybrać jednostki, którymi najłatwiej będzie nam operować.
Podsumowując, refraktometr to nieskomplikowany przyrząd, który znacznie ułatwi pracę każdemu winiarzowi. Ja osobiście nie wyobrażam sobie projektowania wina bez zbadania moszczu przy pomocy tego urządzenia.

Kontakt

"LeMag" Zdzisław Leszek Wojtkowski
ul. Mireckiego 39/5
96-300 Żyrardów
Polska
NIP 838-105-78-91

Kom.: +48 601 356 311
Tel.: +48 46 855 4959
Fax: +48 46 855 3560
Email: lemag@centrumfermentacji.pl
Nr konta mbank: 42 1140 2004 0000 3102 6165 2596